
Motto:
„Stanu se menším a menším.“
Emil Němeček
České filtry s.r.o.
Výroba přináší výzvy a nejrůznější komplikace. Jak se s nimi popasovali ti, kteří výrobu v různých firmách vedou? Jejich know-how, které s námi budou sdílet v seriálu Rada z výroby, pro vás může být inspirací. Třeba právě vy najdete odpovědi na otázky, které vám už delší dobu běží hlavou. Jako první se o svou radu podělí pan Emil Němeček, majitel firmy České filtry s.r.o..
Vize ideální firmy
Vždycky jsem toužil mít dobře šlapající firmu, ze které bych mohl s klidným svědomím postupně odstoupit do ústraní a přenechat její vedení druhým. Můj záměr vypadal jednoduše, ale realita byla jiná. Ego je výborný pomocník, ale i kouzelník s iluzí. Snadno nás namotá na svět tužeb, které nás činí na chvilku šťastnými. Bývá většinou v opozici s ostatními a dokáže být pěkně otravné. A tady ego zavelelo jasně: Lídr ve firmě je nutnost!
Těžké začátky
Můj otec založil firmu se svým bratrem v roce 1989, zatímco já jsem studoval. Pak jsem se k nim do firmy přidal. Do té doby jsem ve svém životě měl pouze jediného šéfa, a to byl můj strýc. Direktivní kámoš. Nechtěl jsem být jako on, a proto jsme se s otcem rozhodli vymanit a v roce 2000 jsme koupili firmu České filtry pro nás dva.
Jenže nic nešlo tak snadno. Začínali jsme v 5 lidech, každý z nás seděl na několika židlích a zastával několik pozic současně. Pořádně jsem nevěděl, jak vést lidi, nebyla ani žádná literatura o tom, jak být lídr. Tehdy jsem dělal takřka všechno špatně.
Jak se stát lídrem?
Rozhodl jsem se tedy hledat pomoc. Začal jsem jezdit na různé kurzy, kde mi všichni říkali: „Musíš začít DELEGOVAT!“. Do ruky se mi dostala úžasná kniha Cíl: Proces trvalého zlepšování od Eliyahu M. Goldratta. Našel jsem v ní spoustu informací o definování a hledání slabých míst. Byla opravdu super: během tří dnů se nám podařilo 2x zvýšit produkci. V tu dobu jsme sice výrobu zrychlili, ale museli jsme dělat více, a to ve stále stejně početném týmu. Lidé se vzpírali, že takové tempo se nedá zvládat. A protože jsem o vedení lidí stále nic moc nevěděl, místo, abych jim naslouchal, nechal jsem je z firmy odejít.
Pomohl kouč i Plantyst
Pak přišel velký zlom. Našel jsem několik inspirativních knih, jako třeba Moc přítomného okamžiku od Eckharta Tolle, Multipliers od Liz Wiseman, nebo další úžasnou knihu Zrození kmenového vůdce od Johna Kinga. Také jsem si najal kouče a objevil jsem Plantyst a s ním velkou příležitost se zlepšovat! Díky Plantyst jsme viděli a uvědomili si spoustu věcí a já tak postupně nabyl dojmu, že už se mohu v klidu pomalu stahovat do ústraní a přenechávat lidem víc a víc samostatnosti a volnosti.
Covid-19 nám rozhodil rytmus
Jenže pak přišel pro změnu Covid-19. A s ním i krize, málo zakázek, propouštění lidí. Nějak jsme se zastavili na místě. Došlo to tak daleko, že lidé odmítali poslušnost, jejich dříve získávaná volnost mi začala přerůstat přes hlavu a nedařilo se nám růst v lidských zdrojích. Moje dřívější předsevzetí, stáhnout se z vedení a přenechat firmu „lidem“, se neosvědčilo.
Rozhodl jsem se proto razantně změnit firemní kulturu, nastavit pevné mantinely a cíle, a hlavně znovu vsadit do tváře firmy jejího lídra – sebe. Začínáme se pomalinku zvedat a měnit se tak, jak si přeji a jak mám pocit, že je to správné. Zjistil jsem totiž jednu důležitou věc, a to je má rada vám všem ostatním:
„Je důležité mít jasného lídra, který bude neustále a dokola opakovat lidem svá očekávání, bude důsledný, stanoví jasné mantinely a bude opakovat směr cesty, kterou firma jde.“