Ondřej Hesina
Výrobní technolog
Výroba přináší výzvy a nejrůznější komplikace. Jak se s ní popasovali ti, co vedou výrobu v různých firmách. Jaké know-how mají a mohou být pro vás inspirací? Přečtěte si náš seriál Rada z výroby, třeba právě vy najdete odpovědi na otázky, jež vám běží hlavou už dlouho a pomůže vám to hnout se z místa. Tentokrát se o své zkušenosti z praxe podělí Ondřej Hesina, který zastával pozici výrobního technologa ve firmě AZ – Pokorný, s.r.o., kde se zaměřují na komponenty pro rozvod vody, plynu a solární systémy.
Z brigádníka technologem
Ve firmě jsem se pohyboval již během svých studií na VUT jako brigádník, a rád jsem se do ní po škole vrátil už jako zaměstnanec. Díky tomu jsem velice dobře věděl, jak celá zdejší výroba funguje, ale samozřejmě jsem se musel zaučit na úrovni technologa a poznat přesný postup jednotlivých linek. Když odešel můj předchůdce, jednoduše jsem převzal nejen jeho kompetence, ale s nimi i monitoring Plantyst.
Monitoring, který nabízí víc
Měli jsme pět výrobních linek, které jsme částečně sledovali v rámci spolupráce se studenty, kteří vytvářeli program na sledování výroby. Ta myšlenka se nám zalíbila. A tak jsme chtěli sledovat i další stroje, ale vývoj jejich programu nebyl ještě u konce a my chtěli začít monitorovat hned. Tak jsme hledali možnosti na trhu a objevili Plantyst. Sledovat průběh výroby v reálném čase s minutovou granularitou a moci vkládat komentáře přímo do grafů nás nadchlo.
Definujte cíl, pak najdete cestu
Zavedli jsme toto řešení do celé výroby a utřídili si postupně své požadavky, co chceme sledovat, ve kterých částech výroby to dává největší smysl a jaká očekávání na výstupní data máme. Začínali jsme na různých pozicích celého procesu, kdy každý vstup byl jiný. Až jsme došli k nejlogičtějším výstupům, které budou dávat smysl. Ve výsledku jsme dospěli k závěru, že budeme jednoduše sledovat výstupní rychlost produktu, který vyrábíme: vlnovce. Vlnovec je tenkostěnná kovová trubka s příčně zvlněnými stěnami. Vlnovec se vyrábí kontinuálně a následně se dělí na předem specifikované délky. Proto pro nás kusové ani minutové sledování není vyhovující. Avšak tým Plantyst si s tím poradil a pomohl za pomoci přepočtových koeficientů převést výstupní signály na námi požadovanou rychlost.
Plantyst je pro nás skvělá zpětná vazba
V minulosti jsme měli problémy dohledat specifikace přesného nastavení vůči rychlosti a kvality vyrobeného vlnovce. Nevěděli jsme, jestli je nastavená rychlost výroby v pořádku vzhledem ke kvalitě výstupních výrobků. Díky Plantystu jsme ale měli najednou k dispozici zcela přesnou a jasnou zpětnou vazbu o kvalitě i vhodné rychlosti. Z výsledků jsme mohli vyhodnotit, že jsme ochotní obětovat částečnou rychlost a docílit tak snížení nekvality. Dokázali jsme si v jakémkoliv období zpětně dohledat konkrétní výrobu a zjistit, jak se tam dařilo při různých rychlostech a tím definovat tu nejvhodnější rychlost tak, abychom měli co nejméně nekvalitních výrobků.
Dali jsme sbohem papírové evidenci
Jakmile jsme si ujasnili, co je cílem monitoringu, hledali jsme i správný postup, jak toho docílit. A další věc na seznamu byla papírová evidence. Používali jsme papírový report, léty zažitý systém evidence, který jsme postupně díky Plantystu odstranili. Nebylo to ale jednoduché, protože věková kategorie zaměstnanců je mezi dvaceti až šedesáti lety. Naučit je pracovat s novými interaktivními reporty on-line, digitálně evidovat problémy, zorientovat se v novém systému a přesvědčit je o výhodách takového řešení bylo pro některé z nich docela náročné. Teď ale všichni vidí, jak velké výhody taková digitalizace výroby přináší a odhaluje nám to stále nové a nové rezervy, kde je prostor pro zlepšování. Co na papíru vypadalo, jako nahodilý problém, ve skutečnosti monitoring ukázal jako stále se opakující problém, který je potřeba systematicky řešit. Takových příkladů bylo mnoho. Dali jsme tedy papírům vale a teď už opravdu víme, na čem jsme.
Chcete se také zbavit zbytečného a nepřesného papírování?
Plantyst umí poradit, jak na to.