
Bohuš Kukumberg
„Deset procent něčeho stále chybí, ale vytrvej.“
Výroba přináší výzvy a nejrůznější komplikace. Jak se s ní popasovali ti, co vedou výrobu v různých firmách. Jaké know-how mají a mohou být pro vás inspirací? Přečtěte si náš seriál Rada z výroby, třeba právě vy najdete odpovědi na otázky, jež vám běží hlavou už dlouho a pomůže vám to hnout se z místa. Jako další se o své zkušenosti z praxe podělí pan Bohuš Kukumberg, který je vedoucím výroby ve firmě PURGINA spol. s r.o.
Nevzdat se a propojovat
Ve firmě Purgina působím již 22 let. Za tu dobu se koncept firmy změnil, od jednoduchých etiket jsme přešli k etiketám s vysokou přidanou hodnotou. Tím myslím etikety technologicky, kvalitativně i designově na vysoké úrovni. Já osobně jsem začínal v podstatě od nuly. Od strojmistra jsem se propracoval až k tomu nejsložitějšímu stroji, protože mě to hodně bavilo. Toho si všiml i majitel a moje vnímání práce ho natolik oslovilo, že jsme společně začali úzce spolupracovat na zlepšování chodu firmy, až jsem se dostal dokonce do managementu vedení firmy. V něm už dnes stojí nová generace, děti pana majitele. Já se starám nejen o chod výroby, ale také o lidi v ní, protože o lidech to všechno je. No a tahle práce mě stále naplňuje a baví!
V roce 2005 se firma rozhodla investovat do nových technologií. Myšlenka to byla dobrá a klíčová, nicméně v praxi to nefungovalo. Bylo třeba lépe propojit strategickou návaznost jednotlivých technologií, týmů, oddělení, procesů, systémů, komunikace, zpětné vazby a přípravy na zakázky s tím, kam to má směřovat. Začalo mi být jasné, že bude potřeba to strategicky a koncepčně uchopit jinak.
Smysl pro detail je ve výrobě základ
Intuitivně jsem začal věci měnit. Sešel jsem se s vedoucími všech úseků a zjišťoval jsem od nich detailní zpětnou vazbu. Ať už se jednalo o obsluhu strojů, vzájemné vztahy na pracovišti, podněty z výroby ke zlepšení a zjednodušení každodenních úkonů, prostě cokoliv, co by pomohlo cítit se lidem lépe a tím zlepšovat jejich výkony. Zajímalo mě opravdu všechno a pozorně jsem naslouchal.
Trvalo mi dva roky, než se mi podařilo tu hromadu informací zpracovat a zaměřit se na zásadní věci. Tato mravenčí práce však brzy přinesla své ovoce. Začalo se nám dařit zlepšovat – klesaly náklady na údržbu, snížila se spotřeba materiálu a zvýšila se míra efektivity v rámci počtu vyrobených norem. Podařilo se sestavit tým, který zvládnul i to, co se dříve nedařilo. Zlepšení čísel na sebe nenechalo dlouho čekat.
Pokaždé, když už jsme si utřeli čelo a mysleli jsme, že jsme z toho venku, že máme ustálené procesy a utříděné interní vztahy, přišly nové trhy a vše začalo odznova. Opět jsme museli hledat nová řešení a opět se ukázaly lidské charaktery. Dnes máme tým téměř 68 spolehlivých zaměstnanců, roční tržby až 6 miliónů eur a investovali jsme do 4 nových technologicky složitých strojů.
Plantyst je jako chodník, po kterém vede cesta
Na to, aby věci fungovaly, musí se opakovat, opakovat a opakovat, až se stanou návykem. Plantyst je pro nás takový chodník, po kterém můžeme jít. Nicméně, musí se o něj starat každý, kdo prochází, ne jenom jeden chodec. Dává nám reálná data, ne jenom pocity. Je důležitý pomocník, na kterého se můžeme spolehnout a bez kterého si chod firmy už ani neumíme představit.
I my jsme si ale prošli trápením
Celkově nám dalo zabrat zapojení čtyř nových technologií. Museli jsme udělat spoustu změn bez ohledu na to, co se dělo kolem nás. Ať už to byl covid-19, dovolené, svátky… Zavedli jsme nové směny v pracovním týdnu. To si žádalo zapracovat propojení obchodu a trhu do výroby tak, aby nové stroje a nové projekty, náročné na čas, lidi a kvalitu, dokázaly rychle reagovat na věci, které se nepodařily. Teď jsou naší výzvou zakázky, které budou co nejlépe optimalizované.
V době covidu se ve firmě projevila síla týmu. Každý člověk je jeden charakter a výběr správných lidí a jejich upřímné zapojení je něco, co je extrémně důležité. A navíc, společně nás to i mnohem víc baví. Těžká doba nám taky pomohla se zaměřit na to podstatné, bez zbytečných řečí okolo a bez výmluv, že něco nejde. Už víme, že při problému ve výrobě není čas ztrácet čas. Všechny zbytečnosti a nedůležité věci je potřeba odstranit.
A co bych mohl v rámci výroby doporučit? Vytrvat v neustálém hledání nových a lepších cest. Být dobře připraven a reagovat na jakoukoliv změnu. Zjišťovat čísla a vnášet rovnováhu mezi data a selský rozum.