Srdcem baťovec

Gabriela Culík Končitíková
Srdcem baťovec - Neobyčejné příběhy baťovců v cizině

Kniha Srdcem baťovec představuje celkem devatenáct poutavých příběhů ze zahraničí, které mají jeden hlavní společný znak – nikdy by se nestaly, pokud by jejich hlavní hrdinové nespojili svůj život s firmou Baťa a nestali se tzv. baťovci.

Baťovec – neboli člověk pracující pro firmu Baťa a ctící principy firemní filozofie. Dobrý baťovec nebyl jen pracovník firmy Baťa, většinou se tito lidé vyznačovali silnými morálními zásadami, inteligencí, schopností řídit, plánovat a zejména se rychle přizpůsobovat. Tito lidé vnímali překážky jako výzvy. Baťovská výchova a odhodlání jim v mnoha případech doslova zachránily život.

Kniha obsahuje dva podrobné životní příběhy, které jejich autoři sepsali či nadiktovali téměř na sklonku svého života, jeden velmi poutavý dobový dopis a šestnáct příběhů, které byly v devadesátých letech uveřejněny v Amerických listech. Čtenář má tak jedinečnou možnost seznámit se s osobními příběhy lidí, kteří pomáhali šířit jméno Baťa například v Singapuru, či Kongu. Tito lidé se k uchování svých vzpomínek odhodlali z jediného důvodu – chtěli, aby lidé i v budoucnu věděli, jaké výzvy firma svým lidem umožnila a jak dobře se s nimi tito lidé vyrovnali a byli hrdí na to, že mohli být součástí fenoménu Baťa.

 


Scaling Up: How a Few Companies Make It...and Why the Rest Don't

Verne Harnish
Scaling Up: How a Few Companies Make It…and Why the Rest Don’t

Aktualizované vydání Harnishova bestselleru z roku 2002 Mastering the Rockefeller Habits, který obsahoval pouze část “Řízení.” Toto nové, zcela přepracované vydání, se detailně zabývá čtyřmi pilíři úspěšné firmy: Lidmi, Stategií, Řízením a Cashflow. Část Řízení má jasné sdělení: Mějte málo priorit, přesná data a pravidelný rytmus. Jaké jsou vaše priority ve výrobě? Efektivita? Flexibilita? Výše skladových zásob? Jak přesná data máte? Jak rychlý rytmus máte, abyste závod jménem konkurenční boj vyhrávali?

 


 

Death by Meeting: A Leadership Fable...About Solving the Most Painful Problem in Business

Patrick Lencioni
Death by Meeting: A Leadership Fable…About Solving the Most Painful Problem in Business

Formou příběhu stážisty v jedné firmě autor popisuje (a čtenář brzy pochopí), proč je většina porad ve firmách utrpení a co s tím. Pokud Vás trápí dlouhé a neefektivní porady, přečtěte si, že ze systému krátkých denních mítingů může profitovat úplně každý manažer, stejně jako výrobní týmy. Je to kniha pro ty lídry, kteří chtějí eliminovat frustraci a mrhání časem v jejich týmech a vytvářet prostředí spolupráce a zaujetí pro věc.